شنبه 27 شهريور 1400  /  2021 18 Sep   
ساعت :  7:06 GMT  /  تهران -  11:36
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
پیوندها
سالنما
 
2021 Sep 18
   
  10 صفر 1443
    
   کد پیگیری

   ابلاغ آیین نامه استقبال از پذیرفته شدگان تازه وارد دانشگاه آزاد اسلامی

   معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از ابلاغ آیین‌نامه استقبال از پذیرفته‌شدگان تازه وارد دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.
   به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه استقبال از پذیرفته‌شدگان تازه وارد دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: با توجه به اینکه آیین استقبال از پذیرفته‌شدگان تازه وارد دانشگاه با ایام معنوی و انسان‌ساز محرم مقارن شده اسشت، ضرورت دارد تمامی معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای دانشگاهی تدابیری اتخاذ کنند تا فضای معنوی در تمامی مکان‌ها پیش‌بینی شود.
   او با بیان اینکه مقرر شده در روزهای دهم و یازدهم مهر، برنامه‌ای برای دانشجویان تازه وارد و خانواده‌های آنان در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شود، اضافه کرد: این برنامه برای تعامل بیشتر با دانشجویان و خانواده های آنان پیش‌بینی شده است. بر این اساس، دهم مهر دانشجویان و در یازدهم مهر خانواده‌ها به واحدهای دانشگاهی دعوت خواهند شد و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این آیین حضور پیدا می کنند.
   کلانتری با اشاره به برخی جزییات آیین‌نامه استقبال از پذیرفته‌شدگان تازه وارد دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: قرار دادن تمامی امکانات لازم در اختیار دانشجویان تازه وارد، انجام مراحل پایش و مشاوره دانشجویان، تدارک اقلام ضروری، توزیع غذای دانشجویی، اسکان دانشجویان و خانواده‌های آنان در روز نخست، لزوم رعایت حجاب، عفاف و پوشش برتر براساس دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری، آشنایی با مفاد کلیدی دانشگاه آزاد اسلامی، فراهم کردن محیط مناسب برای اسکان دانشجویی، برنامه‌ریزی مناسب برای آشنایی پذیرفته‌شدگان با تسهیلات و خدمات واحدهای دانشگاهی، آموزش مهارت‌های زندگی از طریق برگزاری کارگاه‌ها و سلسله سخنرانی‌ها و همچنین ارتقای سطح سلامت (جسم و روان) دانشجویان، ازجمله مواردی است که واحدها و مراکز دانشگاهی باید مورد تأکید قرار دهند.

   تأمین بودجه ستاد اربعین دانشگاه از محل شهریه دانشجویی نیست
   معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در گفت و گو با خبرنگار روزنامه فرهیختگان، جزییات فعالیت‌های ستاد اربعین این دانشگاه را تشریح کرد.
   او گفت: امسال با مصوبه شورای فرهنگی دانشگاه، ستاد اربعین حسینی در سازمان مرکزی تشکیل‌شده است که از همه بخش‌ها در آن افرادی عضو هستند. کار ستاد این است که تقسیم‌کار کند و خودش به ‌عنوان مسئول بر فعالیت‌ها نظارت داشته باشد. 
   کلانتری افزود: بخشی از این کارها فعالیت‌های فرهنگی است؛ یعنی تأمین نیازهای فکری و فرهنگی افرادی که در برنامه راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند بر عهده اداره کل فرهنگی و اجتماعی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه است. بخش‌های پشتیبانی، تسهیلاتی، خدماتی و دیگر بخش‌ها هرکدام یک اداره کل با توجه به تخصص‌هایشان برعهده‌ گرفته‌اند.
   عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با ببان اینکه ستاد در زمان خیلی خوبی تشکیل‌شده است، ادامه داد: امیدواریم امسال موج بزرگی از دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی در این حماسه بزرگ شرکت کنند.
   او عنوان کرد: به کمک همه دوستان در این ستاد همه هماهنگی‌ها به‌ سرعت در حال انجام است؛ یعنی هم در مبدأ حرکت برنامه خاص وجود دارد و هم بین مسیر در داخل کشور، برنامه ادامه پیدا خواهد کرد. در نوار مرزی نیز پیش‌بینی‌هایی انجام داده‌ایم تا در مسیر داخل کشور، زائران به نحو احسن و در شأن آنان امکانات و تسهیلات دریافت کنند. 
   معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: ستاد در مسیر راهپیمایی از نجف تا کربلا نیز چندین ایستگاه تدارک دیده و برنامه‌های سخنرانی، مداحی، فعالیت‌های فرهنگی، تهیه بروشور و وسایل تغذیه‌ای در توان ما و نه در شأن زائران سیدالشهدا (ع) فراهم آورده است.
   کلانتری اذعان کرد: در این ستاد حتی یک ریال هم از محل شهریه دانشجویان استفاده نکرده‌ایم. ستاد، فقط با استفاده از ظرفیت‌های خیرین و کمک‌های استادان، کارکنان و دانشجویان که به ‌صورت اختیاری بوده، راه‌اندازی شده است. 
   او با اشاره به اینکه دانشگاه یک ‌نهاد اجتماعی، علمی و فرهنگی است، توضیح داد: این حرف که برخی می‌گویند دانشگاه آزاد اسلامی چرا در مسائل غیردانشگاهی ورود می‌کند اصلا حرف درستی نیست. این حرف اشتباه است که می‌گویند دانشگاه نباید در معضلات اجتماعی نقشی داشته باشد. دانشگاهی که نتواند آن نقش اجتماعی و فرهنگی مثبت خود را ایفا کند، تقریبا بی‌ثمر است.
   معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: تمامی تلاش‌های علمی مقدمه‌ای برای حل یک مشکل از جامعه است. حالا این مشکلات در جامعه امروز اعتقادی، فرهنگی معیشتی، اقتصادی و از این قبیل است. اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در یک حادثه اجتماعی غیرمترقبه که باید نقش خودش را ایفا کند، قطعا حرف درستی است. این منطبق بر احکام، عقل سیلم و فرهنگ اسلامی ملت ماست.
   کلانتری با یادآوری اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری دنیاست، خاطرنشان کرد: اینجا جمعیت میلیونی حضور دارد. اگر این دانشگاه اجتماعی و میلیونی نخواهد در حوادث نقش‌آفرین باشد جامعه باید چه ‌کار کند؟ ما با این حرف چند میلیون نفر اعم از استادان، دانشجویان، کارکنان و خانواده‌های آنان را از صحنه خارج می‌کنیم. این نقش‌آفرینی دانشگاه آزاد اسلامی بر پایه شهریه دریافتی از دانشجویان نیست، بلکه دانشگاه را از طریق جمع‌آوری کمک‌های خیرین، مردمی و برخی سازمان‌ها این بخش از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی را مدیریت می‌کند.
   او گفت: در ستاد اربعین به دنبال تأمین منابع برای تسهیلات هستیم. در مساله سیل اخیر که قرار شد دانشگاه آزاد اسلامی ۱۲۰۰ واحد بسازد، از محل شهریه و بودجه دانشگاه این فعالیت را انجام نمی‌دهیم. با استان‌ها تقسیم کار کردیم و تأکید هم شد یک ریال از بودجه‌های شهریه‌ای نباید در این حوزه استفاده شود. ما تنها از محل حقوق کارکنان و استادان، آن‌هم به ‌صورت اختیاری و بدون هیچ‌گونه اجباری برای این امر هزینه خواهیم کرد. رئیسان واحدها در استان با صدها خیر و مجامع خیرین ارتباط دارند، پس می‌توانند از محل همین منابع به‌ خوبی مدیریت کنند.

      1398/7/2 14:50