پنجشنبه 26 مهر 1397  /  2018 18 Oct   
ساعت :  19:06 GMT  /  تهران -  22:36
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
پیوندها

سالنما
 
2018 Oct 18
   
  8 صفر 1440
    
   کد پیگیری

   گزارشی از قوانین کار دانشجویی در دانشگاه‌ها

   ه گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، در بسیاری از کشورهای پیشرفته اشتغال از سال‌های اول جوانی و همزمان با تحصیل به یک فرهنگ تبدیل شده و جوانان پس از 18سالگی ضمن پیگیری برنامه‌هایشان از جمله تحصیل دانشگاهی، شاغل نیز هستند. در این میان کار دانشجویی به عنوان روشی برای توانمندسازی دانشجویان و درآمدزایی، علاوه‌بر امتیازات بسیار، می‌تواند به نوعی دوره‌ای از کارورزی باشد که آنان را پس از فارغ‌التحصیلی با یک فن آشنا می‌کند تا بتوانند برای خود کارآفرین باشند یا اینکه درس‌های تئوری را به صورت عملی فرا بگیرند. اما متاسفانه چنین فرهنگی در جامعه ما وجود ندارد و غالبا افرادی که وارد تحصیلات دانشگاهی می‌شوند تا پایان دوران تحصیل بیکار هستند و از طریق خانواده تامین مالی می‌شوند. این در حالی است که بهره‌برداری از این حجم عظیم نیروی انسانی می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر چرخه اقتصادی کشور بگذارد و از طرف دیگر خود افراد با کسب مهارت‌های جدید توانمند خواهند شد. کار دانشجویی یکی از شیوه‌های اشتغال جوانان و بهره‌برداری از این سرمایه است. با این وجود توجه لازم به این بخش صورت نگرفته و به طور جدی پیگیری نمی‌شود.

    

   مزیت‌های کار دانشجویی

   یک مزیت به‌کار‌گیری دانشجویان توانمندسازی آنها در زمینه‌های مختلف است. دانشجو همزمان با تحصیلات خود می‌تواند در زمینه‌ای کسب مهارت کرده و شرایط را برای یافتن شغل مناسب پس از تکمیل تحصیلات، فراهم کند. دانشجویی که حین تحصیل در دانشگاه کار می‌کند و با کارهای اداری و مدیریتی آشنا می‌شود، در آینده می‌تواند یک کارآفرین خوب باشد. کسب درآمد و تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل امتیاز دیگر کار دانشجویی است. در این صورت ضمن اینکه فشار کمتری بر خانواده‌ها وارد می‌آید امکان ادامه تحصیل برای اقشار کم‌درآمد که توانایی پرداخت مبالغ زیاد را ندارند فراهم می‌شود. همچنین دانشجویان در قالب کارهای دانشجویی به نوعی یک دوره کار‌ورزی را می‌گذرانند که به عنوان سابقه کاری آنها ثبت خواهد شد و در شرایطی که غالب کارفرمایان از کارجویان سابقه کار تقاضا می‌کنند بسیار مفید خواهد بود. کار دانشجویی یک قابلیت دیگر نیز دارد که در صورت مدیریت صحیح می‌تواند توجه و توانایی دانشجویان را جهت‌دهی کند و در قالب امور فرهنگی، پژوهشی و آموزشی پروژه‌های کلان را به‌سامان برساند. همچنین کار دانشجویی با ایجاد حس مشارکت در دانشجویان باعث پویایی محیط دانشگاه و ارتباط بیشتر مسئولان با دانشجویان می‌شود. این ارتباط باعث انتقال مطالبات و مشکلات خواهد بود و پیشرفت دانشگاه و دانشجو را در پی دارد. ‏دانشجویان باید بتوانند با تفکرات مختلف کار کنند. به این ترتیب به نوعی ارتباط کاری و یادگیری نحوه تعامل با همکاران با انجام کارهای دانشجویی در دانشگاه میسر می‌شود. حتی می توان گفت کار دانشجویی به همراه کسب علم بهترین نوع شروع ایده برای کسب وکار است.

   چالش‌های کار دانشجویی

   شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف کارهای دانشجویی میزان درآمد آن است. برخی دانشجویان به همین دلیل کار دانشجویی را بی‌فایده و بی‌نتیجه دانسته و به تعبیر عامیانه آن را بیگاری می‌دانند. همین دلیل بسیاری را به سمت فعالیت‌ها و شغل‌های بیرون دانشگاه سوق می‌دهد؛ شغل‌هایی مانند بازاریابی، تدریس در کلاس کنکور، پرسشگری، دستفروشی، پایان‌نامه نویسی، خبرنگاری، نگهبانی، عضویت در شرکت‌های هرمی و مواردی دیگر که برخی از آنها نه در شأن دانشجو هستند و نه آینده‌ای برای او دارند.

   چالش دیگر کار دانشجویی لطمه‌ای است که گاهی به تحصیل او وارد می‌آید. غالبا این مشکل در مواردی است که دانشجو نمی‌تواند زمان خود را مدیریت کند یا اینکه کار باعث بی‌اهمیتی تحصیلش می‌شود.

   آفت دیگر کارهای دانشجویی به‌کار‌گیری دانشجویان در کارهایی است که کمترین بازدهی را هم ندارند. گاهی از دانشجویان برای کارهایی استفاده می‌شود که نه‌تنها توانایی‌ای برای او ایجاد نمی‌کند بلکه بیهوده توانش را هم از بین می‌برد.

   مدیر کل امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد پاسخ می‌دهد؛
   «کار دانشجویی» در دانشگاه آزاد

   دانشجویان دانشگاه آزاد نیز از تسهیلات کار دانشجویی برخوردارند. افشین متشرعی، مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران در خصوص کار دانشجویی در این واحد به «فرهیختگان» گفت: «معاونت امور دانشجویی هر واحد در دانشگاه آزاد درخواست‌های دیگر واحدها را بررسی می‌کند که در چه زمینه‌هایی نیاز به کمک دانشجویان دارند یا اگر دانشجویی را مدنظر داشته باشند معرفی می‌کنند تا از نظر اخلاقی و تحصیلی مورد بررسی قرار گیرند و درصورتی که با آیین‌نامه‌های ما مطابقت داشته باشند به واحد منظور معرفی می‌شوند.»

   او با اشاره به تفاوت‌های وزارت علوم و دانشگاه آزاد در موضوع کار دانشجویی عنوان می‌کند: «در اصل این یک تخفیف دانشجویی است که ما برای آنها در نظر گرفته‌ایم یعنی می‌خواهیم به دانشجو کمک کنیم. معمولا دانشجویان به واحد‌های مختلف دانشگاه مراجعه می‌کنند و درخواست تسهیلات یا تخفیفات شهریه می‌دهند که ما نیز با توجه به استعداد آنها فعالیتی که در شأن دانشجو باشد در نظر می‌گیریم.»

   وی ادامه می‌دهد: «دانشجویان دانشگاه آزاد ماهانه 70 ساعت می‌توانند در فعالیت‌های مشخص شده به کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی در موضوعات مختلف کمک کنند که ما نیز مانند وزارت علوم آنها را در دو بخش تخصصی و عمومی دسته‌بندی کرده‌ایم، البته ما 10 ساعت بیشتر از آنها استفاده می‌کنیم و در حقیقت این به نفع دانشجو است، ما در دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان پول پرداخت نمی‌کنیم ولی بنا بر کار ماهانه‌ای که انجام داده‌اند و تایید مدیران مربوطه و پرکردن فرم‌های تهیه‌شده به مالی عنوان می‌کنیم تا در شهریه آنها مبالغی تخفیف قرار بگیرد.»

   وی با اشاره به اینکه در وزارت علوم و حتی واحدهای غیرپزشکی دانشگاه آزاد تقریبا در کار دانشجویی تخصصی و عمومی با هم مشترک هستند، افزود: «ما در دانشگاه‌های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به نوعی دیگر از دانشجویان انتظار کار دانشجویی داریم، به طور مثال از آنها در بخش‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کنیم البته باید حداقل کار در آزمایشگاه را یاد گرفته باشند تا خدایی نکرده صدمه‌ای به خودشان نزنند یا در کارها اخلال ایجاد نکنند، البته ما در بخش‌هایی هم نمی‌توانیم از دانشجویان در قالب کار دانشجویی استفاده کنیم، به طور مثال در بخش آموزش بخشنامه داریم که استفاده از دانشجویان درحال تحصیل ممنوع است، همین‌طور در بایگانی‌ها، حسابداری، بحث‌های مالی، گزینش، فارغ‌التحصیلان، امتحانات، دفاتر حفاظت، امتحانات، کارپردازی، کارگزینی، دفاتر حقوقی. دانشجویان خودشان هم می‌توانند به واحدها مراجعه کرده و کاری را که می‌توانند انجام دهند، بیان کنند، اگر آن واحد در آن فعالیت نیاز به کمک داشته باشد حتما به ما معرفی خواهند کرد.»

   آیین‌نامه کار دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟

   - دانشجو باید حداقل یک نیمسال تحصیلی را گذرانده باشد
   - نداشتن درآمد کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی بنا به تشخیص واحد
   - گذراندن حداقل یک نیمسال تحصیلی (فقط برای مقاطع کاردانی و کارشناسی)
   - داشتن صلاحیت عمومی به تشخیص معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد
   - نداشتن سابقه محکومیت در کمیته انضباطی واحد
   - داشتن میانگین کل حداقل 13 برای دوره کاردانی و کارشناسی و 15 برای مقاطع بالاتر
   - اعلام نیاز از طرف واحدهای ذیربط برای کار دانشجو
   - قابلیت و کارایی لازم برای انجام امور محوله از طرف معاونت مربوطه.

    

   کار بیشتر، پول بیشتر؛
   وضعیت دانشجویان پزشکی

   اما دانشجویان پزشکی نیز وضعیتی تقریبا یکسان با دیگر دانشجویان دارند. در ابلاغیه اخیر معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، برای مقاطع کارشناسی و پایین‌تر به ازای هر ساعت کار، مبلغ ۳۰ هزار ریال و برای مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری عمومی مبلغ ۳۵ هزار ریال به ازای هر ساعت کار دانشجویی در نظر گرفته شده است. در فعالیت‌های خاص دانشجویی به تشخیص هیات‌رئیسه دانشگاه، سقف ساعت مجاز فعالیت حداکثر ۲۰درصد از دانشجویان به کار گرفته‌شده در هر دانشگاه تا ۱۰۰ ساعت در ماه و تا مبلغ ۴۲هزار ریال به ازای هر ساعت کار دانشجویی قابل‌افزایش خواهد بود.

   از سوی دیگر شرایط اختصاص کار دانشجویی در این دانشگاه‌ها به شرح زیر است:

   فعالیت‌های موضوع این آیین‌نامه با توجه به اهداف دانشگاه هیچ‌گونه تعهد شغلی ایجاد نکرده و جزء سوابق محسوب نمی‌شود.

   دانشجویان متقاضی باید درخواست فعالیت خود را به حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه ارائه دهند و تصمیم‌گیری در مورد آن طبق ضوابطی که از سوی شورای دانشجویی دانشگاه تعیین می‌شود اتخاذ می‌شود.

   پرداختی دانشجویان مشمول این آیین‌نامه پس از وصول گزارش انجام فعالیت، از محل درآمدهای اختصاصی، خارج از شمول و اعتبارات جاری دانشگاه انجام می‌پذیرد.

   در صورت دریافت گزارش مبنی بر واگذاری فعالیت به غیر یا عدم‌رضایت یا عدم‌نیاز به ادامه فعالیت دانشجو توسط واحد مربوطه، بنا به تشخیص معاونت دانشجویی فرهنگی به فعالیت وی خاتمه داده می‌شود.

   تعداد دانشجویان مشمول این آیین‌نامه برحسب نیاز تا سقف حداکثر 15درصد کل دانشجویان هر دانشگاه خواهد بود.

      1396/8/8 15:28